hurdacı

HURDA

Çevre Hurda,Hurdacı Yönetmenlik  Kanunu
 Hurdacı, Hurda , Yüksek çevre kurulu ve görevleri, çevre Korunmasına ilişkin önlemler ve yasaklar, çevresel etki değerlendirilmesi, izin alma, arıtma ve bertaraf etme yükümlülüğü, tehlikeli kimyasallar ve atıklar, çevre kirliliğini önleme fonu gibi kanunlar hakkında bilgi içeren word belgesini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
Hurda Geri Dönüşüm Nedir?
Hurda; Geri dönüşüm terim olarak, kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasıdır. Tüketilen maddelerin yeniden geri dönüşüm halkası içine katılabilmesi ile öncelikle hammadde ihtiyacı azalır. 

Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması ve doğaya verilen zarar engellenmiş olur. Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar hammadde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufunu mümkün kılar. Örneğin, yeniden kazanılabilir alüminyumun Hurda kullanılması alüminyumun sıfırdan imal edilmesine oranla %35'e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Atık malzemelerin hammadde olarak kullanılması çevre kirliliğinin engellenmesi açısından da önemlidir. Kullanılmış kağıdın tekrar kağıt imalatında kullanılması hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltabilmektedir. Örneğin bir ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılmasıyla 8 ağacın kesilmesi önlenebilmektedir.

Hurdacı, Hurda Geri Dönüşebilen Maddeler

Hurda Demir Metal
Bakır Hurda
Alüminyum Hurda
Plastik Hurda
Piller Hurda
Motor yağı hurda
Akümülatörler Hurda
Beton Demir Dubel Hurda
Maden Metal  atıklar Hurdacı
Elektronik atıklar Hurdacı
Hurda Geri Dönüştürme Hurdacı Metotları

 Hurda Geri dönüştürme Hurdacı metodları her malzeme için farklılık göstermektedir: 

Alüminyum Hurdası: Atık alüminyum küçük parçacıklar halinde doğranır. Daha sonra bu parçalar büyük ocaklarda eritilerek, dökme alüminyum üretilir. Bu sayede atık alüminyum, saf alüminyum ile neredeyse aynı hale gelir ve üretimde kullanılabilir. 

Kağıt Hurda: Kağıt öncelikle kağıt çamuru hazırlamak için, su içerisinde liflerine ayrılır. Eğer gerekirse içindeki lif olmayan yabancı maddeler için temizleme işlemine tutulur. Mürekkep ayırıcı olarak, sodyum hidroksit veya sodyum karbonat kullanılır. Daha sonra hazır olan kağıt lifleri, geri dönüşmüş kağıt üretiminde kullanılır. 

Plastik Hurda: Plastik atıklar öncelikle cinslerine göre ayrılarak geri dönüşüm işlemine tabi tutulur. Cinslerine göre ayrılan geri dönüşebilir plastik atıklar, kırma makinalarında kırılıp küçük parçalara ayrılır. İşletmeler bu parçaları direkt olarak belli oranlarda, orijinal hammadde ile karıştırarak üretim işleminde kullanabildiği gibi; tekrar eritip katkı maddeleri katarak ikinci sınıf hammadde olarak da kullanabilir. 

Cam Metal Hurda: Cam atıklar (şişe, kavanoz vb.) toplama kutularında toplanır ve bu atıklar renklerine göre ayrılarak geri dönüşüm tesislerine verilir. Burada atık ve katkı maddelerinden ayrılır. Burada cam kırılır ve hammadde karışımına karıştırılarak eritme ocaklarına dökülür. Bu şekilde tekrar cam olarak kullanıma geçer. Kırılan cam, beton katkısı ve camasfalt olarak da kullanılmaktadır. Camasfalta %30 civarında geri dönüşmüş cam katılmaktadır. Cam bu şekilde sonsuz bir döngü içinde geri dönüştürülebilir, yapısında bozulma olmaz.

 

inşaat hurdası,araba hurdası, boru hurdası,köşebent hurdası, lama hurdası, oluklu sac hurdası, kamyon kasası hurdası, inşaat demiri hurdası, torçelik hurdası, çelik hurdası, hurda kalıp, kalıp hurdası, inşaat kalıbı hurdası, su deposu hurdası, konteyner hurdası, demir kule hurdası, çelik konstrüksiyon hurdası, çelik çatı hurdası, transmisyon hurdası, ev gereçleri hurdası, jant hurdası, soba hurdası, pik hurdası, hurda pik, kaporta hurdası, tabela hurdası, makina hurdası,hurda makina,hurda pik, hurda döküm, haddane hurdası, ofis hurdası, çelik karkas hurdası, demir masa hurdası, demir dolap hurdası, civata hurdası, zincir hurdası, kepenk hurdası, demir kapı hurdası, demir masa hurdası, demir sandalye hurdası, fabrika hurdası, klima hurdası, hurda klima, hurda civata, hurda zincir, hurda kepenk, hurda korkuluk, sanayi hurdası, tekstil hurdası, makina hurdası, hurda makina, iş makinası hurdası, hurda kamyon, hurda taksi,hurda otobüs, hurda tır, hurda dorse, hurda yük konteyneri, buz dolabı hurdası,prefabrik hurdası, hurda prefabrik,yıkım hurdası, demir bina yıkımı , demir bina sökümü, fabrika yıkımı hurdası, demir,demir direk hurdası, çelik direk hurdası, şantiye hurdası, fırın hurdası,iskele hurdası, demir iskele hurdası, motor hurdası,  çamaşır makinası hurdası, çatı hurdası, pano hurdası, stand hurdası, vinç hurdası, hurda vinç, forklift hurdası, hurda lift, hurda lif, tente hurdası, otel hurdası, hastane hurdası, şirket hurdası, hurda şirketi,işyeri hurdası, asansör hurdası, hurda yük asansörü,karavan hurdası, hurda karavan, raf hurdası, depo hurdası, depo rafı hurdası,tanker hurdası ve çelik hurdası gibi ürünler bu ürün grubuna dahil edilmiştir... Ayrıca; ümraniye hurdacı,sultanbeyli hurdacı dudullu hurdacı,imes hurdacı kadosan hurdacı des hurdacı bheykoz hurdacı sancaktepe hurdacı, ferhatpaşa hurdacı, istanbul hurdacı, levent hurdacı,kadıköy hurdacı, pendik hurdacı,tersane hurdacı, gebze hurdacı beşiktaş hurdacı, şişli hurdacı, kozyatağı hurdacı, metro hurdacı, izmir hurdacı, antalya hurdacı, kartal hurdacı, serbest bölge hurdacı, neşehirli hurdacı, tekirdağ hurdacı, çorlu hurdacı, organize sanayi bölgesi hurdacı, sarıgazi hurdacı, samandıra hurdacı, şile hurdacı, gosb hurdacı, sanayi göşgesi hurdacı,ankara hurdacı,şantiye hurdacısı,inşaat hurdacısı,fabrika sökümü hurdacısı,bina yıkımı hurdacısı,sabrika sökümü